Zwykli-niezwykli. Realizując swoje pasje i marzenia, zmieniają małe ojczyzny, Polskę i cały świat. Dają przykład odwagi i wytrwałości. Kim są współcześni bohaterowie? Prawie 100 osób z całej Polski odpowiedziało na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy i zaprezentowało osoby, które, ich zdaniem, zasługują na miano bohaterów. Ośmioro otrzymało nagrody.

Kolejny płomień zgasł. Jest jej przykro, czuła przywiązanie i sympatię, lubiła czuć się potrzebna akurat tobie. Jest bohaterką, więc będzie walczyć dalej i otoczy takim samym płaszczem bezpieczeństwa innych. Zrobi to po cichu, bo tak dzieją się rzeczy wielkie. Bohater podejmuje się czynów odważnych w imię idei, wartości i przekonań. W świecie niepogody dla bohaterów może nim być każdy, nawet, a może i szczególnie ten, kto bezinteresownie z poszanowania przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka walczy o nią bronią silniejszą od kul – własnym sercem” – czytamy w jednej z nagrodzonych prac, autorstwa Eweliny Boguś.

Bohaterowie codzienności” to konkurs literacki, do którego z okazji zbliżającego się święta Niepodległości zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy. Na konkurs wpłynęło 99 prac z całej Polski, 26 od osób niepełnoletnich, wśród prac znalazło się 6 utworów poetyckich. Jak zawsze zaskoczyliście swoją kreatywnością i spojrzeniem na temat.

9 listopada jury w składzie: Anna Grajzer (przewodnicząca), Barbara Elmanowska, Agnieszka Komaniecka, Łukasz Kazek zdecydowało o wyróżnieniu ośmiu osób.

Nagrodzeni:

I nagroda  – Ewelina Boguś (bon na 300 zł)

II nagroda – Dawid Dębowski (bon na 200 zł)

III nagroda  – Martyna Czerniec (bon na 100 zł)

Dodatkowe nagrody:

Kamila Bondarowicz – voucher rodzinny o wartości 200 zł – zwiedzanie pałacu w Jedlince, Pociągu Hitlera, degustacja pizzy w restauracji Jedlinka

Kamila Wosiak – voucher (bilet łączony dla 2 osób) – zwiedzanie Kompleksu Riese oraz Zamku Grodno

Małgorzata Kranc – oryginalny ponad 100-letni banknot z Republiki Weimarskiej – niemy świadek historii oraz książka Łukasza Kazka „Faszystowska Mać” z dedykacją autora

Dominika Świąder – książka „Faszystowska Mać” z dedykacją autora

Leszek Florek – kryształowy kufel z Browaru Jedlinka.

Patronat honorowy nad konkursem objęli historyk Łukasz Kazek oraz Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka.