Niezwykłe polichromie, sceny stworzenia świata, wizerunki świętych – przez dwa tygodnie podczas warsztatów tworzyli wyjątkowe prace. Dziś zaprezentowano je w świdnickiej bibliotece.

W piątek 28 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż prac, jakie powstały podczas XIII warsztatów malowania ikon.Przez dwa tygodnie w Parafii Prawosławnej św. Mikołaja pod kierunkiem Michała Boguckiego i ks. dr. Piotra Nikolskiego uczestnicy tworzyli obrazy nawiązujące do stworzenia świata.  Warsztaty nasze mają długoletnią tradycję. Jestem proboszczem 14 lat, od trzynastu robimy warsztaty. Wędrowaliśmy z nimi, ponieważ infrastruktura nie pozwalała nam na organizację ich u siebie. Pracowaliśmy na Długiej, w Naczelnej Organizacji Technicznej, w bibliotece. W tym roku wreszcie, po dokonaniu zmian w infrastrukturze parafii, udało się zorganizować je u siebie. Przez te lata poziom warsztatów był bardzo różny. Czasami był zaawansowany, czasem początkujący. Różna bywała także atmosfera. Te warsztaty uważam za jedne z najbardziej udanych. Atmosfera była skupiona, pracowita i bardzo rzeczowa, nie było bez niepotrzebnych napięć. Poziom też był bardzo wysoki – mówił podczas wernisażu Piotr Nikolski.

W tym roku organizatorzy warsztatów odeszli od tworzenia wizerunku świętych. Zamiast tego zaproponowali tworzenie polichromii – sporych rozmiarów obrazów, nawiązujących do stworzenia świata. Efekty robią wrażenie. – To niezwykły projekt i wyjątkowa wystawa. Podziwiajcie obrazy, niech dostarczą wam one wielu niezapomnianych wrażeń – zachęcała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy Ewa Cuban.