23 niezwykłe kobiety, ich historie i pasje znajdziemy w książce „Świdnicki Szlak Kobiet”, autorstwa Barbary Elmanowskiej. Pisarka spotkała się z czytelnikami 5 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

„Świdnicki Szlak Kobiet” to ostatnia książka autorstwa świdnickiej pisarki Barbary Elmanowskiej. W formie osobistego reportażu autorka opisuje sylwetki kobiet zarówno współczesnych, żyjących, jak również tych, które zapisały się na kartach świdnickiej historii dzięki swoim osiągnięciom artystycznym, społecznym, politycznym, naukowym, sportowym. – Chciałam, aby były to kobiety żyjące na przestrzeni wieków. Bez względu na narodowość. Bez względu na czas. Wiele ekscytowało mnie w podjętym temacie, ale najbardziej chyba krzyżujące się w mieście ścieżki kobiece. Jedno miejsce jest w tak różny sposób doświadczane przez różne kobiety. Poza tym są to inne historie niż męskie, bardziej osobiste, gdzie indziej położony jest nacisk. Do tego kobiety wspierają kobiety, fundują tablice, dbają o spuściznę naukową. Więc jest to projekt ponad podziałami, o kobietach i kobiecej historii Świdnicy. Czytelnik może przeczytać o Annie Świdnickiej, księżnej Agnieszce, Marii Kunitz, Dorothei von Philipsborn, Freyi von Moltke, Emmie Bartelmus, Idalii Jarzynie, ale też o kobietach żyjących, które wciąż działają w Świdnicy i daleko od niej, jak Maria Skiślewicz, Kama Karst, czy Róża Sampolińska – opowiada Barbara Elmanowska.

Historie bohaterek ułożone zostały wedle szlaku. W książce znalazła się mapa autorstwa Grzegorza Woźnego z oznaczonymi miejscami, przypisanymi danym postaciom. Znajdziemy też wskazówki zwiedzania i odwiedzania tych wszystkich miejsc. Wydawcą książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.