Spacer po siedzibie cystersów, degustacja kuchni kresowej, wystawa – wszystko po to, by lepiej poznać kulturę kresową. W Miejskiej Bibliotece Publicznej 14 września odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa. 

Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony imrezy był Polski splot. Organizatorzy w swoim zamyśle położyli nacisk na Świdnicę jako miejsce, w którym przeplata się spuścizna różnych kultur. W bogactwie różnorodności kulturowej uwagę skierowano na kulturę kresową. To właśnie Świdnica stała się po II wojnie światowej domem dla masowo przesiedlanych z kresów Polaków.

Podczas spotkań można wziąć udział w prowadzonych przez Olimpię Kuzio warsztatach tanecznych, zaś z Krzysztofem Bigusem, znanym z udziału w programie „Master Chef”, skosztować potrawy, które swój rodowód mają w kuchni kresowej. Przyrządzono rosół z kołdunami z mięsa wołowego, świątecznej paschy czy śledzika w kołderce z majonezu koperkowego. Całości dopełnił spacer tematyczny po siedzibie biblioteki, byłej siedzibie opata zakonu cysterskiego.

Wydarzenie towarzyszące: Wystawa „Sławni Polacy z Kresów” (wybór)

foto: mojaswidnica.pl