Wypożyczalnia Główna funkcjonuje od 1947 roku. Posiada różnorodny, stale aktualizowany księgozbiór dostosowany do potrzeb i zainteresowań odwiedzających.

Wybór zakupywanych książek odbywa się przy aktywnym wsparciu czytelników, którzy często zgłaszają własne propozycje kupna tytułów, jakie powinny się znaleźć na półce wypożyczalni.

Większą część księgozbioru stanowi literatura piękna wszystkich gatunków literackich i popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy.

W naszych zbiorach posiadamy między innymi:

• literaturę piękną polską i obcą

• romanse

• powieści sensacyjne i kryminalne

• horrory

• fantastykę

• komiksy dla dorosłych

• poezję i dramat

• reportaże

• biografie

• poradniki

• książki podróżnicze, przewodniki turystyczne

• literaturę w językach angielskim i niemieckim

• oraz wiele innych

Książki ułożone są w porządku alfabetycznym według poszczególnych gatunków literackich.

Wolny dostęp do półek daje możliwość samodzielnego i swobodnego wyboru lektury.

W roku 1994 rozpoczął się proces komputeryzacji wypożyczalni. Obecnie system elektronicznej rejestracji wypożyczeń jest całkowicie zautomatyzowany przez co czytelnik jest obsługiwany szybko i profesjonalnie.

Czytelnik logując się na swoje konto może:

• sprawdzać na bieżąco stan swoich zobowiązań wobec biblioteki

• sprawdzać historię wypożyczeń

• rezerwować książki aktualnie wypożyczone

Popularyzując czytelnictwo i jednocząc miłośników książek wypożyczalnia organizuje kiermasze i akcje bookcrossingowe.