Wypożyczalnia Multimediów

Wypożyczalnia Multimediów to najmłodszy dział Biblioteki, udostępniony czytelnikom 9 listopada 2005 roku. W skład zbiorów wchodzą: płyty CD z muzyką, płyty analogowe, koncerty na DVD i Blu-ray, filmy na DVD i Blu-ray, audiobooki, kursy językowe oraz gry planszowe i gry na PS4.

Filmy na DVD i Blu-ray stanowią największą część księgozbioru. Do wyboru są: filmy fabularne, dokumentalne, muzyczne, seriale polskie i zagraniczne, filmy edukacyjne, instruktażowe fitness, Teatr Telewizji, a także spektakle operowe, operetka i balet.

Płyty muzyczne – to głównie muzyka rozrywkowa polska i zagraniczna, jak również muzyka klasyczna, jazz, piosenka poetycka, muzyka relaksacyjna oraz koncerty na DVD i Blu-ray.

Płyty winylowe to kolekcja blisko 2 tysięcy płyt z lat 70. i 80. XX wieku. Po ponad dwudziestu latach zapomnienia, czarna płyta, ponownie jest dostępna dla naszych czytelników. Oferujemy bogaty zbiór muzyki poważnej, muzyki ludowej, piosenek i bajek dla dzieci, jazzu oraz polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej.

Kursy językowe do samodzielnej nauki języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego i innych. Do wyboru mamy kursy na płytach CD-audio, CDR (mp3) lub jako programy komputerowe, można wybrać wersję kursu najbardziej dla siebie odpowiednią. Czytelnicy znajdą u nas rozmówki dla wyjeżdżających za granicę, podręczniki w wersji tradycyjnej, papierowej z płytą CD, serię „Blondynka na językach” B. Pawlikowskiej.

Audiobooki, inaczej książki mówione, to propozycja dla każdego. Ten format jest idealny dla ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą przeczytać książki, choć słuchanie audiobooka może być przyjemnością samą w sobie.

Wygodna forma odsłuchiwania nagrania sprawia, że można korzystać z nich w wielu miejscach, wykonując równocześnie inne czynności. Można „zabrać książkę” na spacer i słuchać jej podczas wszelkich form relaksu na powietrzu. Można korzystać z niej w domu oraz podczas podróży. Potrzebny jest do tego sprzęt, który większość z nas posiada.

Nasze audiobooki są zapisane w większości w formacie MP3. Do ich odtworzenia można użyć komputera, odtwarzacza DVD lub MP3, telefonu komórkowego nowej generacji lub innego urządzenia audio posiadającego możliwość odtwarzania plików w formacie MP3.

Oferujemy szeroki wybór audiobooków z beletrystyki zarówno dla dzieci jak i dorosłych, z fantastyki i historii. Pokaźny zbiór kryminału także skandynawskiego, biografii, literatury podróżniczej. Mamy pozycje z literatury faktu, nauk społecznych, religii.

Gry planszowe, wśród wielu zbiorów oferowanych przez naszą bibliotekę, znajdziemy także gry planszowe. Wcześniej zapomniane, od kilku już lat, wracają w zupełnie nowej odsłonie. Są alternatywną dla komputera i telewizji, przyjemnym spędzeniem czasu dla osób w każdym wieku. Rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy i zasad fair play, a przy tym pozwalają się odprężyć. Mamy planszówki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, towarzyskie, zręcznościowe, logiczne i karciane. Proste i trochę bardziej skomplikowane.

Gry na konsolę PS4 (od września 2019 r.) w ofercie gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych, gry w kategoriach wiekowych od 3 do 18 lat.

Udostępnianie

Filmy wypożyczane są na 3 dni z możliwością jednokrotnego przedłużenia o kolejne 3 dni; muzyka, fitness, gry wypożyczane są na 7 dni z możliwością jednokrotnego przedłużenia o kolejne 7 dni. Książka mówiona i kursy językowe wypożyczane są na 28 dni z możliwością jednokrotnego przedłużenia o kolejne 28 dni. Przedłużać można wyłącznie niezarezerwowane zbiory.

W ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2018”, otrzymaliśmy dwa urządzenia o nazwie Czytak Plus i Czytak NPN, które mogą wypożyczać jedynie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności wzroku, czytaki wypożyczanie są na okres 60 dni.

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast