Zasady funkcjonowania Wypożyczalni Naukowej i Czytelni Czasopism podczas pandemii:

Należy stosować się jednak do zasad:
– preferowane są wypożyczenia do domu
– na miejscu będzie można skorzystać ze stanowisk komputerowych – także w ograniczonym czasie do 1 godziny.
– zaleca się rezerwację stanowiska przed wizytą w Czytelni
– czytelnik może mieć przy sobie mały bagaż podręczny/torebkę z dokumentami, a odzienie wierzchnie należy wieszać na oparciu krzesła (szatnia nadal jest nieczynna)
– przywracamy możliwość korzystania z prasy na miejscu, utrzymujemy możliwość wypożyczenia prasy na zewnątrz w ilościach i na czas – zgodnie z regulaminem obowiązującym na czas epidemii
– prasa zwracana do czytelni będzie poddawana kwarantannie

Po każdym użytkowaniu stanowisko w czytelni będzie dezynfekowane. Uruchomiony zostanie także działający w bibliotece punkt ksero oraz wznawiamy możliwość wydruków i skanów. Zasady funkcjonowania czytelni i całej biblioteki mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemiologicznej w mieście i gminie Świdnica. Zasady wchodzą 8 czerwca 2020 r.

Regulamin udostępniania prasy na zewnątrz z Czytelni Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy ul. Franciszkańska 18

 1. W Czytelni Czasopism istnieje możliwość wypożyczenia prasy na zewnątrz.
 2. Udostępnieniu na zewnątrz podlegają nr bieżące i archiwalne czasopism będących w zasobach Biblioteki.
 3. Z możliwości wypożyczenia prasy na zewnątrz mogą skorzystać jedynie użytkownicy będący czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.
 4. Zwrotu wypożyczonych zbiorów należy dokonywać w Czytelni.
 5. Czytelnik przed wypożyczeniem zbiorów bibliotecznych powinien zwrócić uwagę na ich stan, a zauważone uszkodzenia zgłosić bibliotekarzowi. Za braki i uszkodzenia stwierdzone przy zwrocie, które nie zostały uprzednio zgłoszone, odpowiada czytelnik dokonujący zwrotu.
 6. Jednorazowo można wypożyczyć w Czytelni następującą liczbę zbiorów:

  a) prasa bieżąca:


  – prasa codzienna – maks.2 tytuły na 2 dni

  – tygodniki, miesięczniki, kwartalniki – maks. 3 tytuły na 2 dni

  b) prasa archiwalna: maks. 8 sztuk na 7 dni

 7. Czytelnik, który zniszczył lub zgubił wypożyczone czasopismo, zobowiązany jest do jego odkupienia (całkowity koszt pozyskania nowego egzemplarza = jego cena + koszt przesyłki np. od Wydawcy)
 8. W przypadku nie przestrzegania terminu zwrotów wypożyczonych czasopism będzie naliczana opłata w wysokości 1 zł/dzień spóźnienia za każdy wypożyczony egzemplarz.
 9. Wypożyczenie czasopisma do domu jest jednoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego regulaminu.
 10. Zwrócona prasa trafia na kwarantannę, po odbyciu której, ponownie może być udostępniana.

Wypożyczalnia Naukowa i Czytelnia Czasopism posiada w swoich zasobach różnorodne zbiory: księgozbiór naukowy, regionalny oraz czasopisma specjalistyczne i prasę codzienną.
Dla chętnych poszerzania wiedzy, przygotowanych jest 17 stanowisk czytelniczych, gdzie w ciszy i skupieniu można oddawać się lekturze czy pisaniu pracy.
W czytelni jest możliwość skorzystania z komputera z dostępem do Internetu. Udogodnieniem jest również funkcjonowanie sieci bezpłatnego internetu bezprzewodowego WiFi. Dodatkowo korzystając ze sprzętu audio można posłuchać muzyki.

Księgozbiór naukowy

W księgozbiorze naukowym czytelni znajduje się ponad 17 tysięcy woluminów. Dzięki takim zasobom potrzebne informacje znajdą czytelnicy z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Zbiory udostępniane są zarówno na miejscu jak i na zewnątrz. Zasady udostępniania księgozbioru zostały ujednolicone i zgodnie z regulaminem biblioteki, można wypożyczyć 8 pozycji na 28 dni.
Jeśli czytelnik zgłosi taka potrzebę bibliotekarz w ramach usługi: Wypożyczenia międzybiblioteczne może sprowadzić z innych placówek na terenie całego kraju pożądaną książkę, skan lub kserokopie.

Prasa

Czytelnia oferuje ponad 32 tytułów czasopism. Coś dla siebie znajdą osoby zainteresowane tematyką regionalną, specjalistyczną, społeczną i uprawiające różnorodne hobby. Istnieje możliwość wypożyczenia poza bibliotekę starszych numerów czasopism.
W zbiorach czytelni znajduje się komplet Dzienników Ustaw, wydawanych do 2011 r. Najważniejsze ogólnopolskie tytuły archiwizowane są przez 5 lat.

Kluby zainteresowań

Pracownicy czytelni są opiekunami dwóch klubów istniejących przy Miejskiej Bibliotece Publicznej:

Dyskusyjny Klub Książki „Melina Literacka”
Klub Filmowy „Kinoteka”

Dla seniorów – czytelników naszej biblioteki, organizowane są raz w tygodniu warsztaty komputerowe „Senior w sieci”.
Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 8.30 do 9.30 w Czytelni na I piętrze.
Podczas warsztatów realizowane są wybrane zagadnienia np.: podstawy obsługi komputera, edytor tekstu, obsługa poczty elektronicznej, komunikatorów, internetu.

Istnieje też możliwość umówienia się w innym terminie, na indywidualną naukę i pracę z komputerem pod opieką bibliotekarza.

Czytelnia prowadzi działalność edukacyjno-medialną. Zapraszamy szkoły i inne grupy zorganizowane na lekcje biblioteczne, warsztaty czytelnicze. W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z zasobami księgozbioru czytelnianego, nauczą się korzystać korzystać z katalogu on-line, poznają historię biblioteki oraz budynku, w którym się mieści siedziba naszej książnicy.
Znajdziecie nas na FB: facebook 

Wystawy tematyczne.
Biblioteka ma w swoich zbiorach przygotowane wystawy tematyczne. Jeśli są Państwo zainteresowani ich bezpłatnym wypożyczeniem do Państwa placówki prosimy o kontakt z Wypożyczalnią Naukową, pod numerem telefonu: 74 640 09 37 – więcej