Anna Mizgajska pokonała 55 rywali i wygrała w konkursie na najlepszą książkę literacką. 14 czerwca 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odebrała nagrodę, rozpoczynając obchody Biesiady Literackiej oraz spotkania w ramach realizacji projektu „Słowem i obrazem”.

Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej nie tylko wręczono nagrodę za najlepszą książkę.

W tegorocznej edycji konkursu na najlepszą książkę literacką wpłynęło 56 książek. – Biorąc pod uwagę walory stylistyczne, do dalszego etapu nominowano książki 8 autorów, do ścisłego finału przeszły trzy prace, a ostatecznie nagrodę otrzymała Anna Mizgajska za książkę „Kwestia dotyku” – relacjonowała dyrektor MBP Ewa Cuban. Recencję tej książki przedstawił Karol Maliszewski. Serialowa dykcja tej prozy jest grą z serialowością, powtarzalnością opowiastek o ludzkim losie, jest grą z językiem, po który sięgamy w pierwszym odruchu. Ważna w książce jest umiejętność wabienia, wciągania czytelnika w narrację. Trzeba się otwierać na to, co nowe i świeże. Smakujmy literaturę po swojemu, tu dotknięć literatury jest dużo. Owocnej lektury – mówił.

Nagrodę wręczył Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy. – Dziękuje jury, bibliotece, zespołowi. To 12. edycja biesiady. Jesteśmy dumni jako miasto, że od tego roku zaczęliśmy także polsko-czeski projekt, który pozwala się rozwijać naszym bibliotekom i artystom – mówił. – Chciałabym podziękować, to dla mnie wielkie wyróżnienie, tym bardziej, że to moja pierwsza książka. Ten debiut w moim wieku uważam za bardzo odświeżający, dziękuje – mówiła Anna Mizgajska.

Tradycją biesiady jest to, że wśród gości zawsze jest autor i zdobywca nagrody, wręczanej w roku poprzednim. Tradycji stało się zadość, do biblioteki zawitał Rafał Skonieczny, zwycięzca ubiegłorocznej edycji. – Praca nad tą książka przypominała trochę pracę w zespole. Moją przyjaciółkę, która jest utalentowaną graficzką i którą znam wiele lat, postanowiłem wciągnąć do świata literatury. Zaproponowałem jej, byśmy zrobili książkę w formie zwoju, który włożymy do butelki wódki. Żeby ludzie mogli sobie nalać do kieliszka, wyjąć zwój, poczytać. To się miało nazywać „global spirit”. Oczywiście, nigdy do tego nie doszło. Wtedy dowiedziałem się o konkursie w Świdnicy. Musieliśmy zweryfikować swoją wizję. Krzysztof Gałązka dostarczył świetne zdjęcia, Patrycja zmiksowała to z tekstami, a ja wszystko dostarczyłem. Przyjdzie taki moment, że ten pomysł z wódka kiedyś zrealizujemy. Mam na to wielką ochotę – opowiadał Rafał Skonieczny.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert Bohdana Janeczki wraz z zespołem.


fot.: M. Turzańska/M. Wojciechowska

Dzień później odbył się wernisaż wystawy FORMA SŁOWA. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostali artyści różnych dziedzin sztuk. Uczestnicy tworzyli prace zainspirowane tekstem literackim i ilustracją z nagrodzonej książki „Kwestia dotyku” Anny Mizgajskiej.

W plenerze wzięli udział:

Abbas Hassan, Banaszczyk Jan, Bernacki Piotr, Brzęczek Sylwia, Buczma Mariusz, Buczma Paweł, Cybuch Dominika, Debiński Piotr, Elmanowska Barbara,Grzanek Sławomir, Koniarz Tadeusz, Koryciński Wojciech, Kusiak Stanisław, Łukaszewicz Jarosław, Masłowski Mateusz Andrzej, Protasiuk Andrzej, Sachno Sergiusz, Sammler Kamila, Skoczylas Grzegorz, Szulikowski Marek, Tomczyk Piotr.

Wystawę można oglądać w holu na parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Plener | FORMA SŁOWA 2019

Mikroprojekt „Słowem i obrazem” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020 „Przekraczamy granice”