Prezentacje książek, dwa spotkania autorskie, wernisaż oraz koncert – za nami finał projektu „Słowem i obrazem” po polskiej stronie, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy wspólnie z biblioteką w czeskich Policach nad Metuji.

14 czerwca zaprezentowano książki wyróżnione w konkursie realizowanym w ramach projektu „Słowem i obrazem”: „A jednak boli” Justyny Koronkiewicz oraz „Zapach jaśminu” Olgi Landovej. Wieczór został zwieńczony koncertem Bohdana Janeczki wraz zespołem.

Justyna Koronkiewicz i Olga Landova spotkały się z czytelnikami 15 czerwca. Obie zostały wyróżnione w konkursie dla autorów o znaczącym dorobku literackim. Założeniem konkursu było wydanie książek w tłumaczeniu na język polski i czeski, zgodnie z oczekiwaniami twórcy, w atrakcyjnym graficznie i edytorsko opracowaniu. Konkurs miał na celu przybliżenie twórczości literackiej ludzi pogranicza, którzy mają znaczący dorobek w swoim kraju, a ich twórczość nie jest znana u sąsiadów. W konkursie zwyciężyły właśnie „A jednak boli” Justyny Koronkiewicz oraz „Zapach jaśminu” Olgi Landovej.

Ta książka jest bardzo piękna po prostu i nie da się jej streścić w kilku słowach. Jestem przede wszystkim poetą, raz na 20 lat napiszę coś prozą i do tej pory tłumaczyłem tylko poezję moich ukochanych kolegów, bo nie miał ich kto przełożyć i zawsze pracowałem w duetach, tym razem z Olgą Szkolnicką. Kiedy usiadłem nad książką, zawsze otwieram na chybił trafił jakiś fragment, przełożyłem na początek opowiadanie „Siostry”. Bardzo mi się spodobało. Odkryłem w nim, że pani Olga ma duszę poetki. Pisze piękne opowiadania, które kończą się poezją zawartą w dialogach – mówił Jacek Podsiadło, członek jury.

O książce polskiej pisarki, Justyny Koronkiewicz, mówił Karol Maliszewski. – Wyjątkowe doświadczenie czytelnicze. Co mnie jako faceta mogą obchodzić kobiece obsesje, a jednak obchodzą. Książka tak dyskretnie o nich opowiada, że wciąga. Strata dziecka boli niesamowicie, dialogi poruszają. W dyskursie społecznym mało mówi się o odwrotnej aborcji, gdy to córka pozbywa się matki, wyrzuca ją z serca. A matka nic nie może zrobić. Mechanizm nienawiści niszczy wszystko.

Uwolniłam się z poprzedniego życia gdy czułam, że jakiś bluszcz mnie opłata i zaczęłam na nowo. Grafik po przeczytaniu wierszy uznał, że pasuje do nich motyw rozsypania. Andrzej Michałowski ma genialne wyczucie i przyjął konwencję japońskiej techniki składania porcelany. Gdy jest rozbita, można z nią zrobić coś nowego pięknego, z wartością dodaną. Choć serce matki pozostaje rozdarte, nie jest sklejone. Czeka i do końca ma nadzieję – opowiadała o procesie powstawania swojego tomiku poezji Justyna Koronkiewicz.

Książka Olgi Landovej to z kolei zbiór 15 opowiadań, a tytułowy zapach jaśminu może budzić wiele skojarzeń, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.
Czasami sytuacja, która wydaje się być pozytywna, innym razem w zależności może być depresyjna, prowokująca do płaczu. Wszystko zależy od sytuacji. Zapach jaśminu może być przyjemny, albo nieprzyjemny. Pamiętam zapach jaśminu z dawnych czasów – jest przyjemny, ale gdy jesteśmy przy samym krzewie, jest duszący – mówiła Olga Landova.

Po spotkaniach odbył się wernisaż wystawy powarsztatowej „Słowem i obrazem”. Wystawa to efekt warsztatów plenerowych dla początkujących twórców z dziedziny literatury, fotografii i grafiki ze Świdnicy i Polic nad Metuji, które odbyły się w dniach 21 – 24 marca w Policach nad Metuji. Wśród uczestników warsztatów wyłonionych w drodze konkursów po stronie polskiej i czeskiej byli: Piotr Kulej, Paweł Buczma, Marek Szulikowski, Mateusz Andrzej Masłowski, Grzegorz Skoczylas, Mariusz Buczma, Ivana Richterová, Sára Evelína Valášková, Olga Landová, Nikola Zemanová, Lukáš Rutar, Květa Vídeňová.

Wystawę można oglądać na skwerze z dzikami przy bibliotece.

Warsztaty plenerowe polegały na przygotowaniu krótkiego utworu literackiego zilustrowanego fotografią. Uczestnicy połączeni w pary polsko-czeskie: polski fotograf i czeski literat oraz odwrotnie polski literat czeski fotograf wspólnie stworzyli gotową planszę, na której zawarli utwór literacki zilustrowany fotografią. W trakcie warsztatów odbyły się dwa wykłady poprowadzone przez Piotra Tomczyka – wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz dra hab. Michała Kacperczyka, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierali uczestników warsztatów podczas pracy. Nad opracowaniem graficznym czuwał Adam Strózik. Tę wystawę można oglądać w holu biblioteki. We wrześniu zostanie zaprezentowana w Czechach.


fot.: M. Turzańska/M. Wojciechowska

Projekt „Słowem i obrazem” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej 2014-2020 Interreg V – A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0001775.

Mikroprojekt „Słowem i obrazem” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020 „Przekraczamy granice”