Dziesięciu autorów literatury dla dzieci i młodzieży, ponad 130 uczestników biegu wokół rynku i mnóstwo dobrej zabawy – za nami XVI finał dolnośląskiej akcji „Z książką na walizkach”. Tym razem gospodarzem imprezy była Świdnica i Miejska Biblioteka Publiczna.

Finał rozpoczął się o godz. 10.00 biegiem wokół rynku. Na starcie pojawiło się ponad 130 uczestników, wszyscy przebrani w fantazyjne przebrania. Zwycięzcami byli wszyscy, natomiast nagrodę za najlepsze przebranie otrzymał chłopczyk z nr. startowym 31.

Po biegu uroczystości kontynuowano w teatrze, gdzie chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdnicy pod opieką Beaty Bartko-Kozieł, Marty Monety i Kacpra Biruli odśpiewał hymn całej akcji.

Podczas całej akcji 10 twórców literatury dla dzieci i młodzieży: Agnieszka Frączek, Paweł Beręsewicz, Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Tyszka, Joanna Zagner-Kołat, Emilia Kiereś, Ewa Karwan-Jastrzębska, Barbara Gawryluk, Katarzyna Ryrych, Renata Piątkowska odwiedziło łącznie 50 bibliotek na Dolnym Śląsku, również w powiecie świdnickim. Dziś wszyscy przyjechali do Świdnicy, by podsumować akcję.

Podczas gali finałowej zaprezentowały się mażoretki Prima ze Świdnicy oraz Szyk z Pszenna. Wręczono też nagrody w konkursach organizowanych w ramach projektu.

W konkursie na recenzję książki wyróżnienia otrzymali: Karina Jabłonkowska, Ignacy Kopciuch, Zuzanna Krzemińska. I miejsce otrzymał Michał Bryk, II – Witold Wójcik, III – Maria Sarnowska.

W konkursie plastycznym wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Smolarczyk, Bartosz Wilk, Julia Styś, Tymoteusz Budzyn, Maja Dranuszkiewicz, Julia Charytanowicz, Emilia Chmielewska, Hania Orłowska, Szymon Kurzawa, Antek Miszkura, Hubert Broński, Wiktor Szustak, Gabrysia Polak.

III miejsce zajęli: Julia Klima, Mateusz Chyziak, Natalia Konopka, Alan Fos, Władysław Szmaja

II miejsce zajęli Julia Zaruska, Maja Szymanowska, Nina Połczyńska, Martyna Średnicka, Ida Wójtowicz, Bartosz Kasprzak, Michał Marczuk, Bartłomiej Krzak, Daria Gajdzińska, Dominik Cugier.

I miejsce zdobyli: Olaf Polczyniak, Natasza Kaczmarek, Karolina Ciura.

W konkursie Gimnastyka języka zwyciężyły „Wesołe żabki” z SP 6.

Po uroczystym torcie finał znów przeniósł się na rynek, gdzie na mieszkańców, tych dużych i tych małych, czekały atrakcje przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy, Salę Zabaw Juum, Bractwo Rycerskie. Można było też spotkać się ze wszystkimi pisarzami, obecnymi w Świdnicy.

Jej głównym organizatorem jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu. Oficjalne hasło tegorocznych spotkań to “Mistrzowie literatury dzieciom”. Partnerami finału byli Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Starostwo Powiatowe.

fot.: Julia Kot

Szczególne podziękowania należą się wielu przyjaciołom biblioteki, instytucjom oraz firmom:

i wielu, wielu innym. Dziękujemy.