Pierwszy turnus projektu „Miasto Dzieci – Świdnica 2018” za nami, a wraz z nim wizyty fantastycznych, potencjalnych bibliotekarzy.

W dniach od 3 do 5 lipca Wypożyczalnia dla Dorosłych gościła ”praktykantów” z Miasta Dzieci. Dzieci najpierw zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, następnie poznały podstawy obsługi czytelnika zza lady bibliotecznej – jak wypożyczyć, a potem jak dokonać zwrotu książki, którą wypożyczył czytelnik. Później uczestnicy Miasta Dzieci odkryli tajniki opracowania książki, dowiedzieli się co to jest sygnatura, kod kreskowy i numer inwentarzowy książki oraz dlaczego w bibliotece książki układane są alfabetycznie nazwiskami autorów. Po tym krótkim szkoleniu odwiedzający nas wcielili się w projektantów okładek. Każdy dowiedział się jakie są najważniejsze informacje, które muszą się znaleźć na okładce oraz co to jest wydawnictwo. Później wszyscy stworzyli swoją indywidualną okładkę. Na koniec dzieci czekało wyzwanie bibliotekarskie! Każdy musiał obłożyć książkę w folię, tak jak robimy to na co dzień w bibliotece. Zadanie okazało się nie tak łatwe jak mogłoby się wydawać, ale wszystkie dzieci poradziły z nim sobie bardzo dobrze. Wszyscy zaliczyli praktyki na piątkę!

W ramach projektu „Miasto Dzieci”, dzieci odwiedziły także Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży. Grupy poznawały zaplecze pracy bibliotecznej, układały na półkach alfabetycznie książki – co nie było zadaniem zbyt łatwym; zajęcie bardzo wciągnęło dzieci…, po za tym zapoznały się z zasadami opracowywania książek. Oznaczały książki odpowiednimi stemplami bibliotecznymi, wpisując w prawidłowym miejscu numery inwentarzowe wraz z oznaczeniami sygnatur książki, tzw. miejscem jej położenia oraz gatunku. Po powyższym wprowadzeniu do księgozbioru bibliotecznego, dzieci uczyły się wycofywania z obiegu powyższych książek. Na co dzień bibliotekarze „ubytkują” takie pozycję jako zniszczone, zdezaktualizowane już egzemplarze nie nadające się do dalszego użytku.

W ramach zabawy dzieci projektowały własne zakładki, na odwrocie oryginalnych zakładek wydawniczych. Tworzyły swoje własne inspiracje artystyczne i estetyczne; używały przy tym piór, elementów z papieru kolorowego, przyklejały pompony. Swoje kolorowe zakładki zakończyły kolorowym sznureczkiem.

Na zakończenie ostatnia grupa dodatkowo zdążyła jeszcze pobawić się w ramach zajęć bibliotecznych prowadzonych dla dzieci tym razem jako inicjatorzy owych zajęć organizowały własne kalambury, bawiły się woreczki oraz MAGA KOSTKĄ, MEGA BLOKAMI, używały tunelów, obręczy hula-hop.

Dziękujemy za odwiedziny i pracę w bibliotece! Pozdrawiamy Dzieci i czekamy na kolejne grupy z „Miasta Dzieci”, które odwiedzą pozostałe działy.