Jedni nazywają ją skandalistką, inni są oczarowani jej twórczością. Jej powieści były tłumaczone na języki: francuski, litewski, rosyjski, serbski, ukraiński, węgierski. Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek odwiedziła w niedzielę 27 maja Świdnicę.

Manuela Gretkowska spotkała się ze świdniczanami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Oczarował swoją osobowością, humorem i odważnym spojrzeniem na politykę. Spotkanie prowadziła Mariola Mackiewicz.

_________________________________________

Manuela Gretkowska to polska pisarka, felietonistka, scenarzystka filmowa i działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Nagrodzona Fenomenem 2006 przez redakcję tygodnika „Przekrój” oraz Elle Style Award 2007 w kategorii: Osoba Publiczna.

Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Krakowie współpracowała z pismem „brulion”.

W 1988 wyjechała do Francji i w Paryżu ukończyła antropologię. Na początku lat 90. wróciła do kraju. Była zastępczynią redaktorki naczelnej „Elle”, a potem dyrektorką literacką tego pisma. Pisała felietony do „Elle”, „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityka”, „Machiny”, „Cogito”.

Debiutowała powieścią My zdies’ emigranty (1991), w której w sposób ironiczny opowiedziała o doświadczeniach młodego pokolenia ludzi wyjeżdżających z Polski. Jej twórczość przychylnie ocenił Czesław Miłosz, którego wypowiedź opublikowano w pierwszym wydaniu. Następne trzy książki opisywały żywot zamieszkałej we Francji współczesnej bohemy artystyczno-intelektualnej. Tarot paryski (1993), Kabaret metafizyczny (1994) oraz Podręcznik do ludzi. Tom pierwszy i ostatni: czaszka (1996). W tym czasie pisarka zyskała opinię „skandalistki” i „postmodernistki”.

Najnowsza jej twórczość skłania się ku prozie osobistej, niemal intymnej. Polka (2001) była dziennikiem ciąży pisarki, zaś Europejka (2004) przynosi dowcipny obraz zmieniającej się Polski, widziany oczyma Gretkowskiej – intelektualistki.