24.11.2017 r. w ramach X Biesiady Literackiej – Świdnica 2017 odbył się koncert Kuby Blokesza „Szkice miejskie”.

KUBA BLOKESZ – „Szkice miejskie”

Śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara. Recital Kuby Blokesza to opowieść o człowieku, o pięknie, o szaleństwie. Opowieść pisana piórem poetów ukraińskich (m. in. Jurij Andruchowycz), czeskich (m. in. Jaromir Nohavica) i polskich (m. in. Edward Stachura, Jacek Kaczmarski), a wreszcie pisana przez Kubę Blokesza na żywo, przed widzem, tu i teraz. Piosenkarz śpiewa o rzeczach prostych jak i zupełnie niezwykłych, ale zawsze szczerze, zupełnie jakby przydarzyły mu się tuż za sceną – zanim na nią wszedł. Wystąpi w składzie Kuba Blokesz Trio , z towarzyszeniem znakomitych muzyków, z którymi na stałe współpracuje.

Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki; Pamiętajmy o Osieckiej; Spotkania Zamkowe; Festiwal Twórczości „Korowód”; Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”; OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.

Ma na koncie już kilka wydawnictw, w tym debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką). Na nagraniu gościnnie wystąpili również: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska.


foto: M. Wojciechowska