Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym jubileuszowym quizie. Nikt z uczestników nie odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania. Jedna osoba zdobyła 14 na 15 punktów, dzięki czemu zdobyła nagrodę w postaci bonu upominkowego do sieci salonów Empik – pani Justyna Zając. Prawie połowa uczestników zdobyła 13 punktów, co świadczy o sporej wiedzy na temat działalności naszej Biblioteki. Dziękujemy uczestnikom za udział w zabawie, a zwyciężczyni gratulujemy. Poniżej podajemy poprawne odpowiedzi na pytania.

Pytanie 1

Biblioteka świdnicka zgromadziła do tej pory ponad 130 tysięcy książek papierowych. Oprócz nich posiada w swoich zbiorach czasopisma, filmy na DVD i Blu-rayu, gry i kursy językowe na płytach CD, druki życia społecznego. Jak myślisz, ile posiada audiobooków (książek mówionych) na płytach CD ?

Poprawna odpowiedź:

ponad 3000

Pytanie 2

Od 2007 roku przy Bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, którego członkowie spotykają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca. Jak dokładnie nazywa się klub ?

Poprawna odpowiedź:

DKK Melina Literacka

Pytanie 3

Zbiory biblioteczne finansowane są głównie z dotacji miasta. Innymi sposobami uzupełniania księgozbioru są: dary od czytelników, egzemplarze promocyjne od wydawców i księgarni, a także zakupy z pozyskiwanych funduszy zewnętrznych. Z jakiego programu MBP w Świdnicy korzysta co roku, aby zwiększyć środki na kupno nowych książek ?

Poprawna odpowiedź:

„Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”

Pytanie 4

3 grudnia 1991 roku Biblioteka otworzyła własną księgarnię, co miało służyć poprawie kiepskiej wtedy sytuacji finansowej. Mieściła się ona w lokalu Czytelni Nauk Społecznych i Czasopism na ul. Żeromskiego, a jej nazwę wybrano w drodze konkursu dla czytelników. Jak nazywała się księgarnia ?

Poprawna odpowiedź:

Atena

Pytanie 5

Od wielu lat MBP w Świdnicy jest współorganizatorem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego. Do konkursu może przystąpić każdy fotografujący przysyłając maksymalnie 4 zestawy prac w dwóch kategoriach, jedna to „Fotografia reportażowa”, a druga to….

„Fotografia poszukująca”

Pytanie 6

W 2001 roku powstał pomysł wykorzystania jednego systemu komputerowego (Aleph) do obsługi bibliotek z Dolnego Śląska. Jak nazywa się katalog, w którym można przeszukiwać księgozbiór prawie 40 bibliotek, w tym biblioteki świdnickiej ?

Poprawna odpowiedź:

Dolnośląski Zasób Biblioteczny (DZB)

Pytanie 7

MBP w Świdnicy od lat oferuje najmłodszym czytelnikom zajęcia : „Baśniolandia” dla dzieci 5-6 letnich, „Baśniolandia Junior” dla dzieci 3-4 letnich, „Wokół Książki” dla klas 1-4 szkół podstawowych, „Bajeczne Podróże” (Filia nr 2) dla dzieci w wieku 4+. Jak nazywają się zajęcia adaptacyjne skierowane do dzieci pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia, uruchomione w 2014 roku ?

Poprawna odpowiedź:

„Abecadło”

Pytanie 8

Który artysta, związany ze Świdnicą, jest autorem obecnego logo Biblioteki ? Jego prace wielokrotnie prezentowane były w Bibliotece.

Poprawna odpowiedź:

Kama Karst

Pytanie 9

Od 2008 roku Biblioteka jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką. Nagrodą jest wydanie w atrakcyjnej graficznie i edytorsko formie zgłoszonej pracy. Wręczenie nagrody ma miejsce podczas Biesiady Literackiej, której towarzyszą oryginalne wydarzenia artystyczno-literackie, w tym konkurs poetycki. Jaką nazwę ma ten konkurs ?

Poprawna odpowiedź:

„Turniej Jednego Wiersza”

Pytanie 10

W 2013 roku podczas wystawy „Z Norwidem… od ceramicznego pieca do biblioteki i inne książkowe imponderabilia” w ramach Biesiady Literackiej zostały odsłonięte prace ceramiczne z cytatami Cypriana Kamila Norwida. Autorem kompozycji, którą można oglądać w holu pierwszego piętra oraz w Czytelni Naukowej jest wybitny łódzki artysta. O kim mowa ?

Andrzej Marian Bartczak – poprawna odpowiedź

Pytanie 11

Zbiory Biblioteki wypożyczane są na zewnątrz wszystkim zainteresowanym, po wcześniejszym zapisaniu się. Ile książek jednorazowo może wypożyczyć czytelnik ?

Poprawna odpowiedź:

8

Pytanie 12

Jednym z zadań Biblioteki jest prowadzenie bazy bibliograficznej „Bibliografia Świdnicy i powiatu świdnickiego”, która jest częścią „Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska”. Prace nad bibliografią prowadzi Pracownia Regionalna, która gromadzi, opracowuje i udostępnia wszelkie materiały dotyczące Świdnicy i powiatu świdnickiego. W skład jakiego działu Biblioteki wchodzi Pracownia Regionalna ?

Poprawna odpowiedź:

Czytelni Naukowej i Czytelni Czasopism

Pytanie 13

Biblioteka świdnicka miała zaszczyt gościć u siebie wielu znanych pisarzy. Z którym z wymienionych autorów Biblioteka nigdy nie organizowała spotkania ?

poprawna odpowiedź:

Katarzyna Bonda

Pytanie 14

W ramach integracji i wspierania osób starszych Biblioteka od 2015 roku jest organizatorem spotkań Klubu Seniora. Członkowie Klubu mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, brać udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi i integrować się podczas wspólnych wycieczek. W której filii bibliotecznej odbywają się spotkania Klubu ?

Poprawna odpowiedź:

Filia nr 2, ul. M. Kozara-Słobódzkiego 21 a

Pytanie 15

Biblioteka idąc z duchem czasu stara się zapewnić swoim czytelnikom darmowy dostęp do książek elektronicznych. Dzięki współpracy z dolnośląskimi bibliotekami użytkownicy od 2012 roku mogą korzystać z nowoczesnej platformy IBUK Libra zawierającej przede wszystkim publikacje specjalistyczne, naukowe i popularnonaukowe. Od tego roku świdnicka biblioteka umożliwiła również pobranie innej aplikacji, dzięki której czytelnicy mogą skorzystać z ponad 16 tyś. tytułów książek. O jaką usługę chodzi ?

Poprawna odpowiedź:

Legimi