W dniach 19-26 września, w Świdnicy, odbędzie się druga edycja imprezy „Czas na teatr/Teatr na czasie”.

Podobnie jak w zeszłym roku, najważniejszym z wydarzeń towarzyszących imprezie (które odbędzie się pod szyldem „Teatr na czasie”) jest spektakl Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W zeszłym roku dolnośląska publiczność miała okazję obejrzeć „Trylogię” Klaty. Tym razem wybór padł na „Wroga ludu”, również w reżyserii dyrektora popularnego „Starego”. Prym wiedzie tu Juliusz Chrząstowski (nagrodzony za rolę Doktora Stockmanna tytułem „najlepszego aktora” na XXII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych tytułem), pochodzący właśnie ze Świdnicy i będący inicjatorem „Czasu na teatr”.

Jako że Świdnica zabytkami (również tymi znajdującymi się na liście UNESCO) stoi, nie dziwi, że część z nich będzie stanowić scenerię dla wydarzeń wchodzących w skład festiwalu. „Czas na teatr” to bowiem również bogata oferta spacerów tematycznych, w której skład wchodzi wycieczka do, a raczej „po”, Kościele Pokoju, barokowej perle znajdującej się kilka minut od rynku. Fascynujące losy wielokulturowej Świdnicy, w której przecinały się swego czasu europejskie szlaki handlowe, przybliżą natomiast przechadzka po Muzeum Dawnego Kupiectwa i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wreszcie, spacerowy gwóźdź programu, czyli zwiedzanie teatru, podczas którego zwiedzającym towarzyszyć będą zapewne przychylne duchy powojennych świdnickich aktorów.

To wszystko najlepiej dowodzi, że nazwa świdnickiej imprezy nie jest wcale pobożnym życzeniem, tylko faktem. „Czas na teatr” to impreza otwarta na dialog, która przybliża istotę sztuki scenicznej w sposób przystępny, a zarazem zmuszający do intelektualnego wysiłku, dzięki czemu trafia zarówno do speców, jak i laików. Myślicie, że teatr to rozrywka dla wielkomiejskich elit i nie ma żadnych szans na to, aby zarazić nim młodych i nieco starszych, którzy nie są związani ze środowiskiem artystycznym? W takim razie zapraszamy do Świdnicy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym PROGRAMEM.