21.05.2015 r. o godz. 13.30 rozpoczęło się II FORUM WYMIANY MYŚLI PEDAGOGICZNEJ „W świecie książek”, zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 8 w Świdnicy przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej  im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy i Biblioteki Pedagogicznej Świdnicy. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Prezydent Miasta Świdnica – pani Beata Moskal-Słaniewska.

Wśród przybyłych gości znaleźli się: pani Beata Moskal- Słaniewska – prezydent Świdnicy, zastępca prezydenta – pan Szymon Chojnowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji z Dolnośląskiego Kuratorium – pani Małgorzata Sandecka, Przewodniczący Komisji Oświaty – pan Jan Górski, pan Tadeusz Niedzielski – Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Świdnicy oraz nauczyciele i bibliotekarze.

Kim jest cyfrowy tubylca? Czy świadectwo rodzica wystarczy, by dziecku przez całe życie towarzyszyła książka? Co zrobić, by kultura czytania nie zanikła? Na te i wiele innych pytań poszukiwali odpowiedzi przybyli goście oraz następujący prelegenci: pani Agnieszka Nawrocka, która przedstawiła referat na temat raportu Centrum Edukacji Obywatelskiej; panie Monika Godula i Wanda Śliwowska, które zaprezentowały przebieg „Wyborów książek”, akcji czytelniczej mającej miejsce w Gimnazjum nr 3, pani Ewa Zielińska, która w prezentacji „Kto czyta ten wie…- promocja czytelnictwa w praktyce na przykładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy” prezentowała przekrój działań pro-czytelniczych podejmowanych wśród najmłodszych użytkowników Biblioteki. Na koniec zaprezentowano sondę filmową,
w której wypowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy.

Podczas spotkania odbyła się dyskusja panelowa dotycząca świadomego czytelnictwa. Ekspertami byli:
Agnieszka Frączek – dr habilitowany językoznawstwa, Joanna Zagner-Kołat – ilustratorka książek dla dzieci,
Agnieszka Nawrocka
– nauczyciel bibliotekarz oraz Grażyna Karpa – wieloletnia nauczycielka języka polskiego.

Piszą o forum:
Region Fakty