W ostatnich dniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy oraz w jej Filii nr 5 na Kraszowicach odbyły się warsztaty literackie promujące literaturę dziecięco-młodzieżową o tematyce II Wojny Światowej. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 105 oraz Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej usłyszały fragmenty książek z serii Muzeum Powstania Warszawskiego dla Dzieci o losach młodych ludzi w czasach wojny i Powstania Warszawskiego.

Podczas warsztatów dzieci poznały historię „Asiuni” – dziś Joanny Papuzińskiej, losy Jureczka – małego powstańca – jednego z bohaterów książki pt. „Fajna Ferajna” oraz „Wszystkie moje mamy”. Nadały sobie pseudonimy, wypowiedziały się na temat młodych powstańców – ich odwagi i męstwa oraz złamały kod odczytując zaszyfrowaną wiadomość.


Młodzież wyszła z warsztatów bogatsza o wiedzę dotyczącą najważniejszych wydarzeń z II Wojny Światowej. Zmierzyła się z próbą opatrunku rannego w warunkach polowych… nie zabrakło przy tym symulacji ostrzału…


Na koniec wszyscy uczestnicy z dumą zaprezentowali flagi narodowe.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, poprowadziły je: Marta Wojciechowska oraz Iwona Wiśniewska.