Plakat ze zdjęciem Mostu Krymskiego i dwujęzycznym napisem Kiniematoграф pojawił się w Świdnicy po raz siódmy.
Tym razem mamy możliwość zapoznać się ze znanymi ekranizacjami, począwszy od klasyki teatru, Czechowowskiego Wujaszka Wani w wersji A. Konczałowskiego (1970) i kończąc na współczesnej ironicznej i nieco gorzkiej opowieści Geograf globus przepił A. Iwanowa w reżyserii A. Wielidińskiego (2013). Nie zabraknie pięknej wschodniej baśni na podstawie opowiadania M. Lermontowa (Aszik-Kerib). Dodajmy, że za piękne kostiumy do tego filmu ich autor i reżyser S. Paradżanow dostał w 1989 nagrodę Nika. Nie obejdzie się też bez fantastyki: od S. Lema (Solarys w ekranizacji A.Tarkowskiego z 1972 r.) do Straży Dziennej i Straży nocnej S. Łukjanienko, którą T. Bekmambetow nakręcił we współczesnej Moskwie, obsadzając w głównych rolach stare i nowe gwiazdy rosyjskiego filmu i teatru, znane nam z poprzednich Wieczorów z kinem rosyjskim.

Tradycyjnie wieczory poprowadzi Natalia Nikolska, filolog rosyjski i tłumacz, i możemy się spodziewać, że posłużą one okazją do rozmów o filmie, literaturze i kulturze rosyjskiej, przez sześć kolejnych poniedziałkowych wieczorów w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Zapraszamy!