ul. Franciszkańska 18, I piętro, pokój 202

• 2
  • 3
  • 8

Wypożyczalnia Naukowa i Czytelnia Czasopism posiada w swoich zasobach różnorodne zbiory: księgozbiór naukowy, regionalny oraz czasopisma specjalistyczne i prasę codzienną.
Dla chętnych poszerzania wiedzy, przygotowanych jest 17 stanowisk czytelniczych, gdzie w ciszy i skupieniu można oddawać się lekturze czy pisaniu pracy.
W czytelni jest możliwość skorzystania z komputera z dostępem do Internetu. Udogodnieniem jest również funkcjonowanie sieci bezpłatnego internetu bezprzewodowego WiFi. Dodatkowo korzystając ze sprzętu audio można posłuchać muzyki.

Księgozbiór naukowy

W księgozbiorze naukowym czytelni znajduje się ponad 17 tysięcy woluminów. Dzięki takim zasobom potrzebne informacje znajdą czytelnicy z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Zbiory udostępniane są zarówno na miejscu jak i na zewnątrz. Zasady udostępniania księgozbioru zostały ujednolicone i zgodnie z regulaminem biblioteki, można wypożyczyć 8 pozycji na 28 dni.
Jeśli czytelnik zgłosi taka potrzebę bibliotekarz w ramach usługi: Wypożyczenia międzybiblioteczne może sprowadzić z innych placówek na terenie całego kraju pożądaną książkę, skan lub kserokopie.

Prasa

Czytelnia oferuje ponad 65 tytułów czasopism. Coś dla siebie znajdą osoby zainteresowane tematyką regionalną, specjalistyczną, społeczną i uprawiające różnorodne hobby. Istnieje możliwość wypożyczenia poza bibliotekę starszych numerów czasopism.
W zbiorach czytelni znajduje się komplet Dzienników Ustaw, wydawanych do 2011 r. Najważniejsze ogólnopolskie tytuły archiwizowane są przez 5 lat.

Kluby zainteresowań

Pracownicy czytelni są opiekunami dwóch klubów istniejących przy Miejskiej Bibliotece Publicznej:

Dyskusyjny Klub Książki "Melina Literacka"
Klub Filmowy "Kinoteka"

Dla seniorów - czytelników naszej biblioteki, organizowane są raz w tygodniu warsztaty komputerowe "Senior w sieci".
Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 8.30 do 9.30 w Czytelni na I piętrze.
Podczas warsztatów realizowane są wybrane zagadnienia np.: podstawy obsługi komputera, edytor tekstu, obsługa poczty elektronicznej, komunikatorów, internetu.

Istnieje też możliwość umówienia się w innym terminie, na indywidualną naukę i pracę z komputerem pod opieką bibliotekarza.

Czytelnia prowadzi działalność edukacyjno-medialną. Zapraszamy szkoły i inne grupy zorganizowane na lekcje biblioteczne, warsztaty czytelnicze. W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z zasobami księgozbioru czytelnianego, nauczą się korzystać korzystać z katalogu on-line, poznają historię biblioteki oraz budynku, w którym się mieści siedziba naszej książnicy.
Znajdziecie nas na FB: facebook

BIP© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna