Informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2017” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenia Czytak Plus i Czytak NPN, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaki z nagranymi książkami czytelnikom z wadą wzroku. Biblioteka dysponuje aktualnie bezpłatnym pakietem 1493 cyfrowych książek.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących.
We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wzbogacać zasoby cyfrowe dostosowane dla osób z wadą wzroku.

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku, które chciałyby takie urządzenie wypożyczyć, z przyczyn technicznych, przed wizytą, proszone są o kontakt z Wypożyczalnią Multimediów ul. Franciszkańska 18.

Katalog cyfrowych książek mówionych
Katalog on-line

Informacje na temat Czytaka PLUS:

• odtwarza muzykę, książki i słuchowiska zapisane w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka a dzięki syntezatorowi mowy Ivona odczytuje również pliki tekstowe

• umożliwia zatrzymanie nagrania wraz z umieszczeniem w tym miejscu „zakładki”

• przewija nagranie

• umożliwia zwalnianie oraz przyspieszanie tempa nagrania

• przemieszcza się pomiędzy odcinkami lub zapisanymi książkami

• posiada pamięć wewnętrzną, wejście na karty SD, złącze USB, wejście na mikrofon, oraz wbudowany dyktafon

• posiada wbudowane radio FM

• posiada wbudowany głośnik i wejście na słuchawki, dzięki któremu można je podłączyć do sprzętu audio

• jest zasilany z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza służącego jednocześnie jako ładowarka

• posiada smycz, która ułatwi korzystanie z niego w każdym miejscu.

Informacje na temat Czytaka NPN:

• jest w pełni przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące jest niewielkie i proste w obsłudze

• posiada funkcje podobne do magnetofonu kasetowego

• przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, urządzenie można również podłączyć do sprzętu audio.

• jest zasilane z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza, który służy jednocześnie jako ładowarka

Czytak umożliwia odtwarzanie książek zapisanych cyfrowo i obsługuje następujące formaty: mp3 i zaszyfrowany format opracowany specjalnie na potrzeby urządzenia. Książki zapisywane są na małych kartach elektronicznych. Na jednej, o pojemności 16 GB, mieści się do 1100 godzin nagrania.

Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza więc książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Można przewijać nagranie, a także przemieszczać się pomiędzy odcinkami danej książki lub między poszczególnymi książkami. Na jednej karcie może być zapisanych kilka książek i odtwarzając każdą z nich urządzenie zapamiętuje miejsce w którym nagranie zostało zatrzymane.

Regulamin wypożyczania urządzeń Czytak Plus i Czytak NPN

BIP© 2017 Miejska Biblioteka Publiczna