Szanowni Państwo,
Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy ma w swoich zbiorach przygotowane wystawy tematyczne. Jeśli są Państwo zainteresowani ich bezpłatnym wypożyczeniem do Państwa placówki prosimy o kontakt z Czytelnią Naukową, pod numerem telefonu: 74 640 09 37.

Wykaz wystaw (wraz z archiwalnymi artykułami dotyczącymi wystaw):

  • Był taki teatr w Świdnicy. Historia teatru świdnickiego w latach 1945-1952 – wystawa PCV, 100×70, 26 plansz
    Wystawa stworzona z okazji 70-lecia świdnickiego teatru. Opisuje początki teatru w Świdnicy, prezentuje repertuar z lat 1945-1952. Przedstawia sylwetki aktorów związanych ze świdnickim teatrem, są to m.in. Saturnin Żurawski, Jarema Stępowski, Zofia Grabińska,Wiktor Biegański czy Franciszek Jarzyna.

    Był taki teatr w Świdnicy… Historia Teatru Świdnickiego w latach 1945-1952

  • Czytanie na medal – wystawa PCV, 2 wersje rozmiarów:100×70, 50x 70 cm, 10 plansz
    Wystawa przedstawia świdnickich trenerów/sportowców podczas czytania. Ma ona na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do częstszego sięgania po książkę i przekazanie im, że można połączyć życie sportowca z pasją czytania. Może być eksponowana przy szkolnych bibliotekach, jak i przy obiektach sportowych.

    CZYTANIE NA MEDAL – wystawa

  • Drybling literacki czyli słów kilka o piłce nożnej – wystawa PCV, 100×70, 12 plansz
    Wystawa o tematyce sportowo-literackiej. Prezentuje historię piłki nożnej. Przedstawia wpływ dyscypliny na język polski, lapsusy językowe komentatorów, cytaty piłkarskie czy sportowy zasób leksykalny. Tekstowi towarzyszą ilustracje prezentujące trofea mundialowe czy maskotki mistrzostw.

    „Drybling literacki czyli słów kilka o piłce nożnej”

  • Emil Krebs. U granic geniuszu – wystawa PCV, 100×70, 22 plansze
    Wystawa poświęcona osobie Emila Krebsa. Urodzony w Opoczce dyplomata, prawnik i sinolog został uznany za jednego z najwybitniejszych poliglotów na świecie. Wystawa przybliża życiorys badacza, prezentuje skalę jego umiejętności.

    EMIL KREBS – U GRANIC GENIUSZU
    Śladami Emila Krebsa

  • Kronikarze piszą… Chrzest Polski – wystawa papierowa, 100×70, 15 plansz
    Wystawa prezentuje relacje średniowiecznych kronikarzy (Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz, Thietmar z Merseburga) opisujących okoliczności przyjęcia chrztu i wiary chrześcijańskiej przez Polskę. W ilustracjach wykorzystano rękopisy z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie i Monumenta Germaniae Historica w Monachium.

    „Kronikarze piszą… Chrzest Polski” – wystawa

  • Krótka historia (Dydko), wystawa na meszu, 385×52, 6 plansz
    Wystawa obejmuje 6 meszy poświęconych serii książek edukacyjnych „Dydko i…” Joanny Zagner- Kołat. Jest to fragment całości zatytułowanej KRÓTKA HISTORIA.

    Joanny Zagner-Kołat KRÓTKA HISTORIA
    Joanny Zagner Kołat KRÓTKA HISTORIA w Policach nad Metują

  • Ku wolności… Krótki rys historyczny NSZZ „Solidarność” Ziemi Świdnickiej – wystawa papierowa, 100×70, 7 plansz 
    Wystawa w sposób zwięzły opowiada o początkach powstawania struktur świdnickich NSZZ „Solidarność”. Tekst jest wzbogacony o skany zdjęć archiwalnych, plakatów, ulotek, druków II obiegu.

  • Literackie inspiracje. Biogramy – wystawa papierowa, 100×70, 10 plansz
    Wystawa stworzona w ramach współpracy z Knihovna města Police nad Metuji w ramach mikroprojektu “Literackie inspiracje”. Prezentuje biogramy polskich pisarzy takich jak: Henryk Sienkiewicz, Mariusz Szczygieł, Ryszard Kapuściński. Wystawa jest dwujęzyczna (polsko-czeska)

  • Melodia, katarynka, przepowiednia – katarynki zapomniany czar – wystawa papierowa, 100×70, 6 plansz
    Wystawa opowiada czym jest katarynka, jej historię, rodzaje, pochodzenie. Tekst wzbogacony jest ilustracjami przedstawiającymi katarynki w rózżych okresach oraz kodami QR, dzięki którym można odtworzyć popularne melodie w aranżacji katarynkowej.

  • Moniuszko 200. Rzecz niedługa o operze – wystawa PCV, 100×70, 11 plansz
    Wystawa stworzona z okazji 200-tnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Opisuje biografię kompozytora, jego twórczość. Wyjaśnia czym jest opera, a dołączone kody OR pozwalają odsłuchać przykładowe utwory.

  • Norwid 130- wystawa PCV, 60×40,16 plansz
    Wystawa poświęcona patronowi świdnickiej biblioteki. Powstała z okazji 130-tej rocznicy śmierci twórcy. Opisuje życiorys poety. Przedstawia próbki jego twórczości poetyckiej. Można również podziwiać ilustracje wykonane ręką Norwida.

  • Oskar Kolberg. Nauczyciel muzyki czy księgowy Próba biografii i dorobku- wystawa papierowa, 100×70, 13 plansz
    Wystawa została stworzona z okazji ogłoszenia roku 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Przedstawia ona biografię i działalność etnograficzną badacza. Przytacza bajki, zagadki ludowe, mądrości, wierzenia, zwyczaje.

  • Poema naiwne. Świat Czesława Miłosza, wystawa papierowa, 100×70, 21 plansz
    Wystawa przedstawia wybrane utwory Czesława Miłosza, prezentując jego spojrzenie na świat, życie. Tekst wzbogacony jest ilustracjami.

  • Sławni Polacy z Kresów (wybór) –wystawa papierowa 100×70, 7 plansz
    Wystawa stworzona przy kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w 2019 r. Jest poświęcona sławnym Polakom, którzy swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich. Zaprezentowane postacie to m.in. Stanisław Lem, Józef Piłsudski, Kazimierz Górski.

  • Słowem i obrazem/Slovam i obrazem – wystawa PCV,100×70, 15 plansz
    Wystawa jest wynikiem warsztatów plenerowych realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy i Knihovna města Police nad Metuji zorganizowanych w ramach mikroprojektu Słowem I obrazem/Slovem I obrazem. Prezentuje utwory polskich i czeskich twórców w otoczeniu fotografii.

    Wystawa „Słowem i obrazem” – zaproszenie

  • Świat otwarty. Wybrane (rzetelne i darmowe) cyfrowe źródła informacji – wystawa PCV, 100×70, 8 plansz
    Wystawa poświęcona wybranym cyfrowym skarbnicom wiedzy. Opisuje bezpieczne, bezpłatne i rzetelne źródła informacji w Internecie. Wskazuje m.in. biblioteki cyfrowe, archiwa, repozytoria naukowe, słowniki czy encyklopedie.

  • Świdnickie środowisko literackie. Poeci – wystawa PCV,100×70, 15 plansz
    Wystawa stworzona przy okazji I Biesiady Poetyckiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy. Przedstawia wybrane sylwetki świdnickich poetów. Są to m.in. Tamara Hebes, Teresa Wagilewicz czy Barbara Elmanowska.

  • Żegnaj laleczko… czyli krótka historia kryminalna – wystawa papierowa, 100×70, 9 plansz
    Wystawa stworzona z okazji akcji “Tydzień w kryminale” Opowiada o twórcach i historii powstawania powieści grozy, powieści kryminalnej, powieści detektywistycznej. To okazja do zapoznania się z literackimi sylwetkami najsłynniejszych detektywów.

    Żegnaj laleczko… czyli krótka historia kryminalna