Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy zaprasza osoby piszące, które chcą pogłębiać swoje umiejętności warsztatowe oraz poszerzać świadomość twórczą na warsztaty pisarskie.

Warsztaty poprowadzi Barbara Elmanowska

Warsztaty:
06.08.2018

Elastyczna wędka

Są spotkania, które trudno opisać, a gdy tylko się to stwierdzi, okazuje się, że właśnie zostały ujęte w języku, jakby przy okazji. I na to liczę, siadając do relacji z dzisiejszych warsztatów pisarskich. Przypomina mi się stwierdzenie Izabeli Filipiak, że „ćwiczenia inspiracyjne są jak silna, elastyczna wędka. Zanurzasz ją w swoim wewnętrznym obszarze wód, czekasz i patrzysz – co wyciągniesz tym razem?”. I właśnie to określenie wydaje mi się najbardziej adekwatne do przebiegu drugiego spotkania warsztatowego. Było jak elastyczna wędka, którą zanurzaliśmy, by wyławiać kolejne tematy, problemy związane z pisaniem, zarówno te czysto techniczne, czyli ściśle związane z tekstem, jak i te sympatyzujące z aktem twórczym.

Nic więc dziwnego w tym, że zatarły się ramy czasowe spotkania, a grupa w pełnym składzie z Biblioteki przeniosła się do okolicznego ogródka, by kontynuować część drugą, czyli czytania własnych tekstów, które sprowokowały dalszą, ożywioną dyskusję.

Więc! Ad vocem dzisiejszej rozmowy raz jeszcze Izabela Filipiak i kilka porad, by wciąż inspirować, uspakajać, bądź pobudzać, każdemu piszącemu podług jego aktualnych potrzeb:

„Rady płynące z głębi serca brzmiałyby na przykład tak: Angażuj się tylko w takie sytuacje, które mogą być dla ciebie inspiracją. Odrzuć je, jak tylko staną się dla ciebie obciążeniem. Albo tak:

Rzuć to wszystko. Kłam, kręć, żyj w ukryciu, jeśli trzeba. Za to bardzo spokojnie. Dużo śpij. Niedospanie + pisanie = depresja. Jeśli nie odpowiada ci twoja stara rodzina, znajdź sobie nową.

Urządź sobie życie tak, żebyś mogła wstawać o dwunastej. Zrezygnuj z jakiegoś obowiązku i zobacz, czy świat się zawalił. Nie zawalił się? To dobrze, zrezygnuj z jeszcze jednego. Wykorzystaj ten czas na czytanie i pisanie.”

„Wiersz czy opowiadanie chcą się poruszać swoim własnym rytmem i potrzebują dla siebie czasu. Chcą dojrzewać i nie chcą, żeby im w tym przeszkadzać. Domagają się, żebyś podbudowała się inspirującą lekturą albo poszła na spacer nad rzekę i wróciła do nich z tymi myślami, które pojawiły się w samotności lub w towarzystwie, podczas spaceru, wędrówki w górach, wycieczki nad jezioro. Ulegałaś już różnym okolicznościom w życiu. Dlaczego tym razem nie ulec temu, co jest w tobie i domaga się, chce zostać zapisane?”

Barbara Elmanowska

BIP© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna