Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy zaprasza osoby piszące, które chcą pogłębiać swoje umiejętności warsztatowe oraz poszerzać świadomość twórczą na warsztaty pisarskie.

Warsztaty poprowadzi Barbara Elmanowska

Warsztaty:
03.12.2018

W poniedziałek 3 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty pisarskie, prowadzone przez Barbarę Elmanowską. Uczestnicy powitali brawami Izabelę Prypin, która zadebiutowała swoją prozą na łamach „Pomostów”, Dolnośląskiego Rocznika Literackiego, wydawanego przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich we Wrocławiu. Miło żegnać rok tak przyjemną wiadomością. Grupa tradycyjnie omówiła teksty uczestników, co zaowocowało dyskusją na temat wiarygodnego języka bohaterów. Zagadnienie dramatu zostało dopiero napoczęte przywołaniem potencjalnych tematach. Życzymy wszystkim osobom piszącym wielu sukcesów i weny twórczej w roku 2019.

07.11.2018

5 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyły się kolejne warsztaty pisarskie prowadzone przez Barbarę Elmanowską. Tematem spotkania był komizm w literaturze.
– Zarówno komedia, jako klasyczny gatunek, po którym humoru należy się spodziewać, ale również teksty, w których komizm pełni bardziej wyrafinowane role, służąc przykładowo krytyce świata. Tym samym na scenę wkracza ironia, środek stylistyczny prezentowany już na warsztatach. Tradycyjnie spora część zajęć poświęcona była analizie i krytyce twórczości uczestników, jak i dyskusjom towarzyszącym, jak cztery typy temperamentów, którymi autor może obdarzyć swoich bohaterów – relacjonuje Barbara Elmanowska.

Warsztaty:
01.10.2018

1 października odbyły się kolejne warsztaty, prowadzone przez Barbarę Elmanowską. Odkąd na naszych termometrach słupek rtęci drastycznie zmalał, maleje również frekwencja na warsztatach. Czyżby wzięła z niego przykład? Pomimo tego jednak, temperatura dyskusji okazała się o wiele wyższa, niż w pełni lata.
Onomatopeje, metafory, neologizmy, przerzutnie i inne stylistyczne twory były przedmiotem wykładu prowadzącej. Jak opisać wiatr, by czytelnik go słyszał? Jak budować napięcie, używając przerzutni? Jak tworzyć nowe znaczenia poprzez metafory? I jak na przykład używał neologizmów Cortazar, pisząc „Grę w klasy”?

Uczestnicy tym samym doświadczali skomplikowanej przestrzeni wiersza, w którym, jak w ciepłym pomieszczeniu, można się skryć w jesienne wieczory.

Na kolejnym spotkaniu poruszane będą tematy kiczu oraz komizmu. Zapraszamy.

27.08.2018

27 sierpnia odbyły się kolejne warsztaty pisarskie prowadzone przez Barbarę Elmanowską. Tym razem tematem spotkania były podręczniki twórczego pisania, w tym przede wszystkim trzy przywołane w czasie wykładu, czyli: „Twórcze pisanie dla młodych panien” Izabeli Filipiak, „Maszyna do pisania” Katarzyny Bondy i „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga. W dyskusji zaś tradycyjnie pojawiło się wiele nowych wątków, luźno związanych z głównym tematem. Zgodnie z potrzebami uczestników rozmowa dotyczyła granic korekty wydawniczej, sztuki wysokiej i niskiej, pisania jako rzemiosła oraz jego wartości różnie ocenianej, z jednej strony jako niezaprzeczalnej, z drugiej jako nadmiernego obciążenia, czy metod pracy twórczej, które pomimo porad znanych pisarzy, każdy musi wypracować sam.

Kolejne warsztaty odbędą się 3 września o godzinie 16:30, a ich tematem będzie notes pisarza.
Zapraszamy!

06.08.2018

Elastyczna wędka

Są spotkania, które trudno opisać, a gdy tylko się to stwierdzi, okazuje się, że właśnie zostały ujęte w języku, jakby przy okazji. I na to liczę, siadając do relacji z dzisiejszych warsztatów pisarskich. Przypomina mi się stwierdzenie Izabeli Filipiak, że „ćwiczenia inspiracyjne są jak silna, elastyczna wędka. Zanurzasz ją w swoim wewnętrznym obszarze wód, czekasz i patrzysz – co wyciągniesz tym razem?”. I właśnie to określenie wydaje mi się najbardziej adekwatne do przebiegu drugiego spotkania warsztatowego. Było jak elastyczna wędka, którą zanurzaliśmy, by wyławiać kolejne tematy, problemy związane z pisaniem, zarówno te czysto techniczne, czyli ściśle związane z tekstem, jak i te sympatyzujące z aktem twórczym.

Nic więc dziwnego w tym, że zatarły się ramy czasowe spotkania, a grupa w pełnym składzie z Biblioteki przeniosła się do okolicznego ogródka, by kontynuować część drugą, czyli czytania własnych tekstów, które sprowokowały dalszą, ożywioną dyskusję.

Więc! Ad vocem dzisiejszej rozmowy raz jeszcze Izabela Filipiak i kilka porad, by wciąż inspirować, uspakajać, bądź pobudzać, każdemu piszącemu podług jego aktualnych potrzeb:

„Rady płynące z głębi serca brzmiałyby na przykład tak: Angażuj się tylko w takie sytuacje, które mogą być dla ciebie inspiracją. Odrzuć je, jak tylko staną się dla ciebie obciążeniem. Albo tak:

Rzuć to wszystko. Kłam, kręć, żyj w ukryciu, jeśli trzeba. Za to bardzo spokojnie. Dużo śpij. Niedospanie + pisanie = depresja. Jeśli nie odpowiada ci twoja stara rodzina, znajdź sobie nową.

Urządź sobie życie tak, żebyś mogła wstawać o dwunastej. Zrezygnuj z jakiegoś obowiązku i zobacz, czy świat się zawalił. Nie zawalił się? To dobrze, zrezygnuj z jeszcze jednego. Wykorzystaj ten czas na czytanie i pisanie.”

„Wiersz czy opowiadanie chcą się poruszać swoim własnym rytmem i potrzebują dla siebie czasu. Chcą dojrzewać i nie chcą, żeby im w tym przeszkadzać. Domagają się, żebyś podbudowała się inspirującą lekturą albo poszła na spacer nad rzekę i wróciła do nich z tymi myślami, które pojawiły się w samotności lub w towarzystwie, podczas spaceru, wędrówki w górach, wycieczki nad jezioro. Ulegałaś już różnym okolicznościom w życiu. Dlaczego tym razem nie ulec temu, co jest w tobie i domaga się, chce zostać zapisane?”

Barbara Elmanowska

BIP© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna