Szanowni Państwo,
jednym z patronów roku 2020 jest Roman Ingarden. Na tę okazję przygotowana została wystawa zatytułowana „Filozof i przyroda”. Ekspozycja ta to zaproszenie do refleksji nad tekstem Romana Ingardena „Człowiek i przyroda” omawiającym relacje człowieka i natury.

Człowiek jest częścią przyrody, bytem jednak wyjątkowym – próbującym stworzyć swój niezależny od tego, który dzieli ze zwierzętami i roślinami, świat. Ta wyjątkowość człowieka, niechęć do pogodzenia się ze swoją bliską zwierzęciu naturą, świadomość, że przyroda przerasta go, sprawia, że nie potrafi czuć się w pełni szczęśliwy nie próbując przewyższyć jej tworząc specyficznie ludzką rzeczywistość.
Prócz fragmentów tekstu Romana Ingardena w wystawie znajdują się trzy utwory poetyckie: Anny Kamieńskiej, Marii Kaloty-Szymańskiej, Tadeusza Hollendra wzbogacające rozważania o więzach łączących człowieka z przyrodą.
Tematyka niezwykle aktualna w czasie, kiedy stajemy w obliczu konieczności skoncentrowania swojej działalności na polepszeniu stanu otaczającej nas natury, od której w pełni zależymy.
Ilustracje zostały stworzone na bazie archiwalnych fotografii.

Wystawę można oglądać na placu z dzikami obok biblioteki od 30 lipca do 21 sierpnia.

• filozof_i_przyroda
  • filozof_i_przyroda_02