5 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyło się spotkanie z aktorką Jolantą Fraszyńską.

Jolanta Fraszyńska ukończyła Wydział Aktorski filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu (1991). Po ukończeniu szkoły wcześnie zagrała główne role w filmach „Białe małżeństwo” Magdaleny Łazarkiewicz (1992) i „Pora na czarownice” Piotra Łazarkiewicza (1993). Do 1997 roku pracowała w zespole Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie wiele kreacji stworzyła pod okiem Jerzego Jarockiego. Od roku 1998 aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie. Współpracowała z największymi reżyserami teatralnymi, poza Jarockim – z Krystianem Lupą, Grzegorzem Jarzyną, Krzysztofem Warlikowskim i Agnieszką Glińską. Niemal od początku kariery związana jest również z Teatrem Telewizji, gdzie zagrała w dwudziestu pięciu spektaklach. W roku 2007 wystąpiła w Teatrze Narodowym w Warszawie w „Miłości na Krymie” Sławomira Mrożka w reżyserii Jarockiego, otrzymując za rolę Lily nominację do Nagrody „Warszawski Feliks”.

Jest znana z seriali telewizyjnych takich jak „Leśniczówka” „M jak miłość”, „Boża podszewka”, „Dom”, „Na dobre i na złe” oraz filmów fabularnych: „Kiler-ów 2-óch” Juliusza Machulskiego (1999), „Cisza” Michała Rosy (2001), „Ławeczka” Macieja Żaka (2004) czy „Skazany na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego (2005). Laureatka Nagrody Aktorskiej XXXV Kaliskich Spotkań Teatralnych za rolę Saszy w „Płatonowie” Antona Czechowa w reżyserii Jarockiego (1995), Nagrody Aktorskiej XXXVI Kaliskich Spotkań Teatralnych za rolę Saszy w przedstawieniu „Płatonow – akt pominięty” (1996), Nagrody Publiczności dla Najlepszej Aktorki Festiwalu „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym (2004), nominowana do Nagrody Orła za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą za kreację w filmie „Skazany na bluesa” i nagrodzona za tę rolę Złotą Kaczką dla Najlepszej Aktorki (2006).

Spotkanie odbywa się w ramach projektu Alchemia teatralna.
Zadanie  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

RELACJA: mojaswidnica.pl

BIP© 2019 Miejska Biblioteka Publiczna