W Japonii rozwinęły się unikalne i wyjątkowo wyrafinowane tradycje teatralne, porównywalne z dokonaniami antycznych Greków i Szekspira. Wciąż praktykowane i popularne są tam nie tylko dawne formy teatru, ale także obrzędy, z których narodził się teatr. Współcześni japońscy artyści sławni są natomiast z podejmowania wyjątkowo radykalnych eksperymentów. Teatr w Japonii to fenomen unikalny w skali światowej. Warto go poznać.

lekcję teatralną poprowadzi prof. Mirosław Kocur

28.09.2019 r., godz. 12.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

prof. Mirosław Kocur – antropolog teatru i reżyser, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST im. L. Solskiego w Krakowie, absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (1986). Projektował i budował mosty na Pogórzu Karpackim, uczestniczył w przedsięwzięciach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, był kierownikiem artystycznym teatru Drugie Studio Wrocławskie (1987-1990) i dyrektorem międzynarodowego festiwalu sztuki „Broken Walls” w Kalifornii (1991). W roku 2005 otrzymał stypendium naukowe od fundacji Fulbrighta. Reżyserował i wykładał w Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Opublikował „Teatr antycznej Grecji” (2001, Nagroda indywidualna MENiS i „Dolnośląski Brylant Roku”), „We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie” (2005, Nagroda im. Wojciecha Bogusławskiego), „Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich” (2010), „Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza” (2012) oraz „Źródła teatru” (2013).

BIP© 2019 Miejska Biblioteka Publiczna